Close

Kategorie

SLOVNÍK POJMŮ A NOREM

Slovník pojmů nebo souhrn výrazů, jejichž význam nebo interpelace nemusí být jasná nebo srozumitelná. Abychom Vám při koupi našeho zboží pomohli a poradili, dáváme Vám k dispozici informace o produktech, jejich provedeních, materiálech či legislativních požadavcích.

V případě doplňujících dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu na eshop@pilex.sk.

2v1 bunda

produkt / bunda má dvě různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení části produktu. příklad: bunda může mít odepínatelné rukávy a tak může vzniknout vesta. nebo má odepínatelné zateplení a může tak být v provedení přechodná bunda

2v1 kalhoty

produkt / kalhoty mají dvě různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení jedné části produktu od druhé. příklad: kalhoty mohou mít pomocí zipu odepínací spodní část / pod kolenem / a tak může vzniknout nové využití. např. 3/4 kalhoty.

3v1

produkt / bunda má tři různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení části produktu od druhé. příklad: bunda může mít odepínatelné rukávy a tak může vzniknout vesta, která se dá samostatně používat. A zároveň má odepínatelné zateplení a může tak být v provedení přechodná bunda i zimní bunda.

4v1 bunda

produkt / bunda má čtyři různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení části produktu. příklad: bunda může mít odepínatelné rukávy a tak může vzniknout vesta. nebo má odepínatelné zateplení a může tak být v provedení přechodná bunda, nebo zimní zateplená bunda

Absorpce energie v patě

je vlastnost produktu která zajišťuje v souladu s EU legislativou zvýšený komfort uživatele při nošení dané pracovní / bezpečnostní obuvi. Zajistí až 20% odlehčení tlaku mezi nohou uživatele a podlahou

Acetát

Vlákno získané reakcí umělých pryskyřic na celulózu. Vyznačuje se nízkou hmotností, vynikajícími optickými vlastnostmi, odolností vůči teplu, dobrou odolností proti většině chemických přípravků. Má však i nevýhodu, a to slabou odolnost proti oděru a poškrábání, riziko vzplanutí v blízkostí tepelného zdroje s teplotou více než 100 ° C.

Adflo

Filtrační jednotka s pohonem vzduchu pro použití na ochranu dýchacích cest při svařování. Nepřetržitý přívod filtrovaného vzduchu zároveň zajišťuje odvod tepla a potu vznikajícího při svařování.

Aerosol

Heterogenní směs malých pevných (kouř) nebo kapalných částic (mlha) v plynu. Rozptýlené částice mají velikost od 10nm do 100 nm, což odpovídá shlukem některých molekul až částicím tak hmotným, že už nemohou snadno poletovat v atmosféře. Aeresóly mohou vzniknout např. při: - stříkání (barev, laků ...) - povlakování - míchacích a čisticích pracích.

Akryl

Syntetické vlákno, které často imituje vlnu. Vyniká vysokou elasticitou (takže se nemačká), je velmi snadné, jeho tepelně izolační vlastnosti se přibližují vlně, vyniká stejně vysokou odolností proti otěru a pevností v tahu. Je termoplastický, má velkou absorpční schopnost a velmi rychle schne.

Aktivní uhlí

Uhlí zpracované pyrolýzou tak, aby došlo ke zvýšení jeho absorpčních schopností. Výchozím materiálem jsou často kokosové ořechy, ale může jim být také dřevo, kosti nebo uhlí jiného původu. Zrnko aktivního uhlí má strukturu pórů a kanálků, které velikostí připomínají strukturu molekul. Aktivní uhlí má velký vnitřní povrch (400-1500m² / g) a může absorbovat široké spektrum látek (i toxických).

Antistatická obuv

Antistatická obuv je obuv s vlastností která zmenšuje a odvádí elektrostatický náboj tak, aby se vyloučilo nebezpečí úrazu elektrickým proudem, zapálení jiskrou hořlavých látek a par. Nebezpečí však není zcela vyloučeno, protože antistatická obuv vytváří odpor pouze mezi chodidlem a podlahou. Zkušenosti ukázaly, že elektrický odpor má být menší než 100kOhm.

Antistatika

Vlastnost výrobku, která brání nebo omezuje tvorbu elektrostatické elektřiny.

Aramid

Finální úprava některých látek nebo vláken, která má danému materiálu zajistit požadované vlastnosti, např. ohnivzdorné, antistatické, dobré užitné apod.

Aura ™

Částicový respirátor s inovativní filtrační technologií.

Bavlna

Měkké přírodní textilní vlákno skládající se z téměř čisté celulózy (94%). Oděvy vyrobené z bavlněného vlákna jsou pohodlné, snadno udržovatelné, vysoce savé a trvanlivé, mají dobrou pevnost v tahu (245-373mN / tex) a v oděru.

Bezpečnostní špice

je bezpečnostní prvek který obsahuje daná bezpečnostní obuv. V souladu s platnou EU legislativou zajišťuje ochranu uživatele před pádem tělesa na dané místo obuvi s energií 200Jouleou. to jest těleso o hmotnosti 20kg z výšky 1metra

Bezpečnostní lano

Lano, které se připíná na bezpečnostní postroj, aby se osoba, která se pohybuje ve výškách mohla pohybovat v horizontální rovině. Může to být syntetické lano, popruh, ocelové lano nebo kolejnice.

Bezpečnostní postroj proti pádu z výšky

Bezpečnostní mechanismus na ochranu těla, který slouží k zastavení pádu. Postroj je součástí systému ochrany proti pádu z výšky. Díky své koncepci je předurčen k zachycení člověka při pádu a po pádu v úhlu 50 ° proti svislé poloze.

Broušená kůže

Jemná rubová kůže, která vznikla broušením, aby se dosáhlo vlasová struktura.

Bunda

krátký oděv s rukávy, který se zapíná vpředu a kryje horní část těla až po pás nebo po boky.

Celoroční

produkt je k dispozici standardně bez omezení ročního období. A to z důvodu možného použití celoročně

Celoobličejová maska

prostředek na ochranu dýchacích orgánů, který zakrývá oči, nos, ústa a případně i bradu.

Chránič sluchu

prvek proti hluku, který snižuje hlučnost, je součástí různých chráničů (oblouk s pěnou).

Coolway

Coolway je název úpravy textilie, nejčastěji funkčního, nebo jinými slovy termoprádla s chladivým / ne však mokrým / efektem pro uživatele.

Cordura®

Registrovaný název pro Nylon 66. Jedna z nejpevnějších látek, extrémně odolná proti oděru a propíchnutí. Vlákna jsou potaženy polyuretanem a ošetřeny na maximální vodoodpudivost. Tento materiál je vhodný pro výrobu oděvů a vybavení, např. pro myslivce, zimní pracovní oděvy, cyklistickou obuv a pod.

Dvojhustotná (podešev)

zdvojená hustota znamená, že podrážku tvoří dvě vrstvy. Spodní část, která přichází do kontaktu s podlahou, je pevnější, zatímco vrchní část je měkčí a tlumí nárazy.

Elastan

Roztažitelný příze vyrobená ze syntetických elastomerových vláken. Elastan se vždy smísí s dalšími vlákny tak, aby tkanina získala požadované vlastnosti: ohebnost, pružnost a nemačkavost.

Elastický pásek

Pružný díl jednorázové polomasky (na nos), který se nachází na její horní části a slouží k nastavení obličejové části masky tak, aby dobře přilnula na obličej její uživatele.

EVA

Etylenvinylacetát - (zkratka EVA). Lehký pěnový materiál, podle obsahu vinylacetátu se mění jeho charakter a vlastnosti. Výrobky z EVA jsou pevné, odolné proti nárazům a mechanickému opotřebení, mají chemickou stálost a velkou tepelnou odolnost od - 40 ° C do + 160 ° C.

Filtrační respirátor

Zařízení, které se používá k filtraci vdechovaného vzduchu, který na základě použitých filtrů zbavuje určených látek.

Filtrační přístroje

Typy přístrojů na ochranu dýchacích orgánů, které se používají buď pozitivním tlakem (řízenou ventilací) nebo negativním tlakem (spontánní ventilací)

Flanel

Lehká česaná tkanina. Je jemná měkká na dotek. Originální se vyrábí z vlny. Používá se také na výrobu pracovního oblečení.

Fleece-Flis

Lehký prodyšný syntetický materiál vyráběn ze 100% polyesteru zpracovaného do krouceného vlákna. Povrch je upraveno kartáčem do vlasu. Tento materiál neabsorbuje vlhkost a má dobré termoizolační vlastnosti za sucha i mokra. Přidáním dalších materiálů získává fleece nové vlastnosti jako pružnost nebo odolnost proti větru a vodě. Používá se také na výrobu pracovního oblečení.

Hardcap

Osobní ochranný pracovní prostředek na ochranu hlavy. Je často používán v průmyslu, zejména při pracích ve vnitřních prostorách. Slouží na ochranu hlavy před úderem pevných předmětů, které mohou způsobit povrchové zranění. Nelze ji použít jako náhradu za ochrannou přilbu.

Hlavní popruhy

Součást ochranného postroje proti pádu. Musí být navrženy tak, aby udržely tělo jako při pádu, tak po pádu. Ostatní popruhy použity v postroji se nazývají sekundární.

Hydrofobní kůže

Úprava kůže pomocí minerálních, syntetických olejů nebo fluorových pryskyřic. Jejich smyslem je zajistit voděodolnost kůže. Tato úprava kůže zvýší její celkovou odolnost proti oděru a zvýší komfort rukavic. (Měkkost), z toho má pak lepší údržbu a delší životnost.

Hydrofobní

Hydrofobní látku tvoří materiály neschopné absorbovat vodu (např .: polyamid, akrylát, polyester ...)

Hygienické rouška

Nejjednodušší model respirátoru. Chrání např. před nákazou přenášenou kapénkovou infekci. Požívá se často při práci ve zdravotnictví.

Jaro / podzim

Produkt prioritně určen zejména pro přechodné roční období.

Jednorázové ochranné prostředky

Prostředky osobní pracovní ochrany používané při práci jen jedenkrát. Nejčastěji se používají ve zdravotnictví a potravinářství. Slouží zároveň na ochranu zaměstnance i ochranu pacienta, či potravin. Jsou to zejména rukavice, oděvy, kombinézy a pokrývky hlavy. Zajišťují vysokou ochranu proti jemným částicím a chemickým produktům. Jsou nepropustné pro vzduch a vodní páry, zároveň lehké a velmi odolné.

Keprové (typ vazby)

Látka s "keprovou" vazbou se vyznačuje žebry (efekt úhlopříčných útvarů) na vrchní straně látky, rub bývá odlišný. Vazba keprové typu je odolná proti opotřebení v tahu. Využívá se při výrobě ochranných pracovních oděvů.

Kevlar®

Syntetická para-aramidové lehké a pevné vlákno, řazeny mezi plasty vytvrditelné teplem. Materiály s vláknem Kevlar jsou pružné, odolné proti proříznutí a vysokým teplotám. Kevlar® je pětkrát pevnější než ocel při stejné hmotnosti. Je velmi odolné proti proříznutí, karbonizuje při teplotě mezi 425 ° C a 475 ° C, nerozpustí se, samozhasiteľné, rozměrově stabilní, chemicky stabilní, dochází u něj ke změnám barvy při ÚV záření.

Kombinéza

Jednodílný pracovní oděv na ochranu celého těla.

Kotvící lano

Prvek bezpečnostního postroje, po kterém se pohybuje zachycovač pádu.

Kotevní bod

Bod, ke kterému lze ukotvit ochranný systém proti pádu z výšky.

Kaučuk

Syntetický elastomer, který se vyrábí z ropy, je elastický a odolný. Materiál je výhodný neboť zajišťuje mechanické vlastnosti. Které se projevují jako dobré přilnavost, dobrá odolnost proti oděru, kontaktnímu teplu, olejům a tukům.

Latex

Bílá tekutina vznikající v buňkách některých rostlin (např. Strom kaučukovník), která na vzduchu rychle zasychá, lze ji vyrábět i synteticky. Latex se používá jako surovina pro výrobu přírodní pryže, latexová oblečení (včetně pracovních rukavic), pneumatik, těsnění, hadic apod.

Lemovka (šev)

Šev, který spočívá v překrytí jiného švu páskou z materiálu, která je slučitelný s materiálem daného oděvu. Lemovka zajišťuje lepší přilnutí oděvu k tělu.

Lepené švy

Upravené švy lepením. Jsou předpokladem nepromokavosti. Jde o natavené plastové pásky na švech z vnitřní strany, kde by šitím narušený materiál promokl.

Letní sezóna

Hlavní období použití produktu a tedy i skladová dostupnost se soustřeďuje hlavně na letní sezónu

Lícová useň

Externí část kůže bez mechanické úpravy. Je to nejpoddajnější a nejodolnější část kůže.

Máčené rukavice

Rukavice, při kterých se využívá výrobní postup namáčení. Keramické formy rukou se namáčejí do lázně obsahujícího různé složky v závislosti na použitém materiálu. Potom následuje tvrzení v pecích (vulkanizace).

Manžeta

Upravený pruh oděvního materiálu, zpravidla tkaniny nebo pleteniny, zhotovený prohnutím nebo našitím tak, že obepíná určitou část těla. Nejčastěji se používá k zakončení dolního okraje rukávů košil, halenek, bund nebo kalhot. Slouží i na zpevnění oděvu, umožňuje zúžení otvoru na oděvu, snadné zapínání, ale je také ozdobným prvkem.

Mash (nylon®)

Materiál nylon s alveolárních strukturou, která umožňuje cirkulaci vzduchu a odvod potu.

Maximální úroveň použití

Maximální koncepce znečišťující látky ve vzduchu, proti níž je prostředkem na ochranu dýchacích orgánů účinný. Toto číslo se zpravidla vyjadřuje jako násobek limitu PEL (přístupný expoziční limit).

Mezipodešev (podešev)

Komfortní vrstva v podešvi nepřichází do kontaktu se zemí. Podešev přichází do styku se zemí. Obě části tvoří celek podešve dané obuvi.

Membrána

Tenká polymerická vrstva (PU nebo PE) nanesená na vnitřní povrch tkaniny, která zvyšuje vodotěsnost a prodyšnost.

Mikrovlákno

Lehké, velmi jemné a měkké syntetické textilní vlákno tmavě růžové barvy, měkké na dotyk a při styku s kůží. Využívá se také při pracovním oblečení.

Mušlový chránič

Součást protihlukové přilby (spolu s obloukem a pěnou), která tlumí hluk.

Náprsenka

Část oděvu nebo oděvní doplněk, sloužící k zakrytí předního dílu oděvu. Je součástí pracovních kalhot, zástěry nebo některých druhů košil.

Nastavitelná délka stranic

Ochrana zraku musí splňovat požadavky příslušné EN normy. Kromě toho je i v provedení které zvyšuje komfort nošení uživatele, nebo se více přizpůsobuje jeho pracovním požadavkům. Nastavitelná délka stranic je důležitá při různých velikostech obličejové části uživatelů. Zajišťuje zvýšený komfort při nošení a eliminuje možný tlak v oblastí uší z důvodu nesprávné délky stranice používané ochrany zraku.

Nastavitelný úhel stranic

V tomto případě při nastavitelných stranic Vám pracovní bezpečnostní brýle poskytují i ​​dodatečný stupeň komfortu při používání a zlepšují účinnost práce ve specifických nárocích na pracovní požadavky. Nastavitelný úhel stranic na brýlích se využívá hlavně při pracích náročných na ochranu očí proti letícím předmětem z určitého ne standardního přímého úhlu vůči uživateli. Například se umí stranica naklonit tak, aby zorník pracovních brýlí byl blíže k lícním kostem uživatele. A to na zvýšenou ochranu proti letícím částicím ze spodu. Nebo je možné stranice a tudíž zorník naklopit blíže k čelové kosti uživatele aby se minimalizace vzdálenost mezi čelem uživatele a zorníkem.

Nehořlavá úprava

Úprava textilních materiálů pomocí nehořlavých látek. Jejich smyslem je snížit nebezpečí ohně a zpomalit šíření plamene.

Nekovová bezpečnostní špice

Bezpečnostní špice musí splňovat legislativní požadavky EU normy EN20345. To znamená zajistit ochranu uživatele před pádem tělesa o hmotnosti 20kg z výšky 1metra na oblast prstů na noze uživatele. Bezpečnostní špice může být vyrobena z kovových nebo nekovových materiálů. A to pro důvod splnění individuálních požadavků zákazníka. Nekovová bezpečnostní špice se používá v prostředí kde je zakázáno použití jakýchkoliv kovových komponentů. Hlavně v lehkém průmyslu.

Nekovová stélka proti propíchnutí

Stélka proti propíchnutí podrážky nebo podešve se vkládá do podešve či podrážky, nebo mezi podrážku a svršek na zamezení jejího propíchnutí různými ostrými předměty nacházejícími se na podlaze pracovního prostředí. Například různé spony či hřebíky. Pevnost a odolnost této stélky je definováno normu EN 20345. Obvykle se daná stélka vyrábí s oceli, čili je kovového charakteru. Pokud však nestandardní požadavky pracovního prostředí požadují absenci kovových předmětů je možné na výrobu stélky odolné proti propíchnutí obuvi ze spodní nášlapové části použít a jiné materiály. A to například Kevlar. V tomto případě mluvíme o nekovové stélce odolné vůči propíchnutí.

Neoprén

Plastická hmota získaná polymerací chloroprenu, podobná kaučuku (syntetický latex). Používá se na výrobu ochranných obleků, např. pro potápěče. Neopren má stejné výhody, jako latex, např. nepropustnost, elasticitu a odolnost proti alkoholem a detergentem. Má také výbornou odolnost proti chemickému riziku, tukům, uhlovodíkům a proti žáru z ohně.

Nepromokavá Látka

Úprava látky umožňující vyrábět konfekční oděvy, které jsou dokonale odolné proti vzduchu a vodě. Oděvy z materiálů s vrstvou polyuretanu nebo PVC jsou dokonale odolné proti větru a dešti. Impregnace se nejčastěji provádí procesem vrstvené úpravy.

Nepromokavost

Schopnost materiálu odolávat průniku vody zvenčí. Udává se jako výška vodního sloupce, při které tkanina propustí první kapky vody - čím vyšší vodní sloupec, tím větší nepromokavost. Předpokladem nepromokavosti jsou např. lepené švy.

Netkaný materiál

Materiál vyráběný z ploché vrstvy vyrobené z jednosměrně nebo náhodně orientovaných vláken, spojených třením, soudržností nebo adhezí jednotlivých částic textilie. Používá se při výrobě mnoha výrobků, např. jednorázových oděvů, vnitra přikrývkového dek, spacích pytlů, výplně do oděvů apod.

Nitril

Syntetický latex. Proces vulkanizace mu dodává vlastnosti srovnatelné s přírodním latexem a další jiné kvality (odolnost proti oděru, výborné vlastnosti v olejné a jiném mastném prostředí, dobrou odolnost proti chemickým přípravkům a jiné ....).

Nomex

Syntetické aramidové vlákno (Aromatický polyamid) ohni a žáruvzdorné vlákno obsahující minimálně 5% Kevlaru a patentované antistatické vlákna. Oděvy s obsahem tohoto vlákna jsou navíc odolné proti oděru, průmyslovým olejům, rozpouštědlům a chemikáliím. Neztrácejí vlastní vlhkost ani ve velmi suchém prostředí.

Ocelová špička obuvi

Špička používaná v ochranné obuvi. Chrání prsty nohou proti riziku pádu těžkého předmětu. Je součástí boty, ale existuje i varianta samostatně připevňování špičky na pracovní obuv.

Ochranná manžeta

Manžeta na svářečských rukavicích. Její šířka je cca 15cm.

Ochranný oděv

Oděv překrývající nebo nahrazující osobní oděv, který je navržen tak, aby poskytoval ochranu proti jednomu nebo více nebezpečím v práci.

Optická třída 1

Vyjadřuje optickou jakost brýlí. Existují tři třídy optické jakosti. Třída 1 odpovídá nejvyšší kvalitě. Doporučuje se na permanentní nošení brýlí, třídy 2 se používají pro občasné nošení brýlí a třída 3 se používá pro velmi krátkodobé nošení brýlí.

Penetrace

Přestup chemikálie nebo mikroorganismu propustnými materiály, švy, malými otvory nebo jinými kazy v materiálu ochranného prostředku na nemolekulárnej úrovni. I přesto, že např. rukavice nevykazuje žádné známky pórovitosti nebo poškození, chemická látka ji může postupně propouštět a dostat se tak do kontaktu s kůží.

Podešev

Spodní část obuvi (boty), ke které je z vnější strany připevnění podrážka. Může se skládat z několika vrstev, je vyrobena ze syntetických materiálů a u některých typů ochranné pracovní obuvi může být vstřikovaná.

Podešev PU / PU

Podešev nebo podrážka je spodní část obuvi která je připevněna k svršku, čili vrchní části obuvi. Prostřednictvím podešve uživatel našlapuje po povrchu po kterém se pohybuje. Pokud má podešev označení PU / PU, tak je vyrobena z kombinace materiálu Polyuretan a polyuretan. V takovém případě se obě vrstvy vyrábějí při působení různého tlaku a tedy obě vrstvy jsou rozdílné tvrdé.

Podešev PU / TPU

Podešev je spodní část obuvi která je připevněna k svršku, čili vrchní části obuvi. Prostřednictvím podešve uživatel našlapuje po povrchu po kterém kráčí. Pokud má podešev označení PU / TPU, tak je vyrobena z kombinace materiálů polyuretan a termoplastický polyuretan.

Podrážka

Podrážka je plát připevněných na podešev, který je v přímém kontaktu se zemí. Vyrábí se z různých materiálů (polyuretan, guma nebo kůže)

Podrážka odolná olejům

Podrážka je spodní část obuvi kterou uživatel našlapuje na povrch po kterém kráčí. Je připevněna k svrškový části obuvi různými technologickými způsoby. Může být přímým nástřikem, lepením, šitím, nýtováním, ... atd. V případě pokud je podrážka odolná vůči olejům, tak musí být vyrobena z materiálu který přirozeně odolává olejům a ropným látkám a tedy nedochází k jeho narušování působením daných látek.

Podrážka odolná teplu

Podrážka nebo podešev je spodní část pracovní, nebo bezpečnostní obuvi prostřednictvím které uživatel našlapuje po povrchu po kterém se pohybuje. Pokud je podrážka nebo podešev odolná vůči teplu tak je vyrobena z materiálu / nejčastěji guma / který má přirozenou odolnost vůči teplu. Při pracovní nebo bezpečnostní obuvi je tato odolnost definována evropskou normou EN20345 nebo EN20347. V tomto případě norma říká o odolnosti až do 250 ° C.

Podšívka

Část obuvi, která je v kontaktu s chodidlem. Je nejčastěji kožená nebo textilní. Pomáhá zlepšovat tvar boty. Co se týče komfortu nošení funguje jako druhá kůže.

Polokošile

Tričko s krátkým rukávem a límečkem. Původně se využívá při sportu. Dnes má uplatnění i při výrobě ochranných oděvů. Vyrábí se zejména ze žerzeje.

Polyamid (PA)

Materiál používaný při koncepci některých svršků obuvi. Vyrábí se z ropy. Polyamidy mají nesporně mechanické kvality a jsou srovnatelné s kůží. Má vysokou mechanickou pevnost, houževnatost je temperovaný a otěruvzdorný. Má dobré kluzné a tlumicí vlastnosti a je dobře opracovatelný. Vyznačuje se dobrou chemickou a tepelnou odolností (-40 ° C do + 100 ° C). Polyamid je univerzální s dobrou odolností proti opotřebení.

Polyester (PES)

Polymerové syntetické vlákno odolné povětrnostním vlivům a mikroorganismům, rychle schne a vyrábí se z ropy. Existuje několik typů polyesterových vláken, které se liší použitou technologií při výrobě a zároveň i vlastnostmi. Oděvy z polyesteru jsou lehké, méně mačkavé, pevné a trvanlivé.

Polykarbonát

Polymer (plast), který má vynikající mechanické vlastnosti a odolnost vůči teplu, díky tomu jej lze používat až do 120 ° C. optimální je i jeho odolnost vůči nárazům, což ho předurčuje pro použití v nejrůznějších odvětvích. Propouští 99,9% ÚV záření, od 0 do 380nm, úprava ÚV 400 prodlužuje tuto ochranu až do 400nm a absorbuje část modrého světla světelného spektra. Jeho citlivost na ultrafialové a chemické přípravky omezuje jeho použití.

Polymer

Název pro řetězec molekul, které se dostanou do výroby syntetických vláken ještě před svým roztavením a transformaci do příze. Proces polymerace je výrobní postu polymeru, založený na propojení mladých molekul (monomerů) do jediného molekulárního řetězce s vícečetných molekulární váhou (hmotností).

Polypropylen

Látka patřící mezi polyolefinové vlákna: skupina polymerů, ke které patří i polyetyleny (viz netkané materiály). Výhody: výborná odolnost vůči tření (oděru) a v tahu. Nevýhody: velmi špatná odolnost vůči teplu.

Polyuretan (PU nebo PUR)

Polymer, který se mění na pryskyřice nebo syntetické pěny používané při vrstvených úpravách, do některých membrán a při výrobě elastanová vláken (Lycra®). Polyuretan se často používá při vrstvené úpravě, při které dochází k nepromokavé úpravě látky. Konfekční oděvy s takovou úpravou jsou nejčastěji prodyšné a představují velmi dobré alternativní řešení namísto mnohem dražších výrobků na bázi nepromokavých a prodyšných membrán. Má velmi dobrou mechanickou odolnost, materiály z něho jsou lehké, pevné a pružné.

Postroj

Součást ochrany před pádem. Může být z textilního materiálu či polyetylénu. Zabezpečuje zmírnění nárazu vyvolaného pádem předmětu z výšky. Skládá se ze dvou částí: pásku a výstelka.

Potní páska k přilbě

Speciální páska k pásku pod přilbou. Slouží k zachycování potu a je protiskluzová. Zároveň je vyměnitelná.

Potní pásek

Součást postroje přilby, která přichází do kontaktu s čelem. Pásky mohou být z nylonu nebo v provedení nomaz.

Použití s ​​dioptrie. brýlemi

Ochrana zraku, která při jejím použití umožňuje uživateli současné použití i dioptrických brýlí. Uživatel má zajištěnou ochranu zraku proti rizikům při práci a zároveň i správné vidění díky korekčním brýlím

Pracovní obuv pro profesionální použití

Obuv s ochrannými prvky, která chrání uživatele před poraněním, které mohou nastat při nehodách v těch pracovních oblastech, pro které je obuv určeno.

Prodyšnost

Schopnost materiálu propouštět vodní páry produkované lidským tělem ven. Udává se většinou v gramech páry, které se mohou odpařit přes 1m² látky během 24 hodin. Prodyšnost výrazně napomáhá odvětrávání např. větracími otvory v podpaží nebo na zádech. Propustnost vodních par membrány je stanovena metodou, při níž jsou simulovány reálné povětrnostní podmínky (teplota vody 30 ° C, teplota vzduchu 21 ° C, relativní vlhkost 60%, rychlost větru 2m / s). Prošívání - Izolační podšívka převedena z vrstvených materiálů spojených navzájem dekorativním stehováním (vlna + podšívka).

Prodyšný svršek

Produkt / pracovní, bezpečnostní nebo treková zda volnočasová obuv má svršek = vrchní část vyhotovenou z materiálu který zajišťuje do určité míry prostřednictvím pórovitosti jeho struktury průchod vzduchu. A tedy kromě ochranných vlastností umožňuje chodidlům uživatele "dýchat" a tím pádem zvyšovat komfort nošení daného produktu.

Přírodní latex

Přírodní polyisopren ochranného postroje (spolu se skořepinou a pěnou), která zajišťuje těsné přilnutí ochranné pomůcky na uši.

Proban®

Chemická úprava, která se nanáší na bavlněnou látku namáčením, což jí zajišťuje ohnivzdorné vlastnosti. Látky mají záruku ještě i po více než 50 praních. Jakmile látka dosáhne svůj bod vzplanutí, intenzivní teplo aktivuje chemickou látku, která vyloučí plyn na zhasnutí plamene.

Protiskluzová podešev

Vlastnost zajišťuje v souladu s platnou EU legislativou zvýšenou přilnavost a protiskluznost dané pracovní / bezpečnostní obuvi na podlaze

PVC

Polymer, všeobecné známý pod zkratkou PVC. PVC chrání před rozpouštědly, kyselinami a chemikáliemi. Oděvy z PVC jsou však neprodyšné. Doba, po níž se takový oděv nosí na sobě, proto musí být omezena v závislosti na teplotě.

Reflexní vesta

Vesta, jejíž povrch je potažen reflexními proužky. Slouží ke zvýšení viditelnosti osoby, která ji má oblečenou zejména v silničním provozu nebo při práci. Reflexní vesty jsou vyráběny většinou z polyesteru zpracovaného na vysoce reflexními materiál, potaženého reflexními proužky. Reflexní vesty mají většinou oranžovou, žlutou nebo žluto - zelenou barvu. Reflexní pásky jsou stříbrného zbarvení. Velkou výhodou reflexní vesty je, že je patrná i za snížené viditelnosti nebo ve tmě již ze vzdálenosti 200m.

Reflexní doplňky

Na produktu / pracovním, vycházkovém oděvu / jsou látkové doplňky které mají vysokou viditelnost při zhoršených světelných a povětrnostních podmínkách, nebo ve tmě. Mohou to být: lemy, výpustky, pásky, ...

Reflexní doplňky a oděvy

Oděvy nebo jejich komponenty (pásky, pásky), které jsou dobré viditelné i při snížené viditelnosti. Většinou obsahují mikroskopické skleněné kuličky, které odrážejí světlo. Využívají se často i jako ochranné pracovní oděvy doplňky.

Reflexní (pásek, proužek)

Pásek, který se upevňuje na oděv Kvůli lepší viditelnosti.

Řemínek pod bradou

Prvek, který zabraňuje spadnutí bezpečnostní přilby. Může být jednoduchý nebo s podbradním miskou, s jedním nebo dvěma upevňovacími body. Nejčastěji se využívá u přileb při práci ve výškách.

Respirátor

Zařízení sloužící k ochraně dýchacích cest před vdechnutím tuhých toxických a netoxických částic a aerosolů, kouře, mlhy apod. Je dodáván s ventilkem nebo bez, případně skládací. V závislosti na druhu látek, před kterými má respirátor chránit, rozeznáváme několik druhů a velikostí respirátorů. Stejně rozsáhlé jsou oblasti jeho používání, od běžné ochrany osob při práci, přes medicínské nebo průmyslové respirátory až po využití jako součást vojenské výstroje. Za nejjednodušší model respirátoru se považuje takový, který chrání například pro nákazou přenášenou kapénkovou infekcí.

Rouška

Část z PVC, která překrývá filtrační obličejovou masku. Maska je tak odolnější vůči znečištění.

Silikony

Polymery odvozené z písku. Jsou více či méně přítomné všude v podobě tmelů, lepidel, spojů, přísad proti pěnivosti v pracích prášcích, kosmetice, lékařských zařízeních a pod. využívají se i při výrobě ochranných rukavic.

Skořepina

Součást průmyslových ochranných přileb. Jejich úkolem je zabránit zranění způsobenému kontaktním nárazům (rozdrcení a průnik předmětu). Vyrábí se ze dvou materiálů, z HDPE (polyethylen s vysokou hustotou), odolného materiálu, nejúspornějšího a nejvíce používaného a ABS (akrylonitril-butadien-styren), pevnějšího materiálu, metodou vstřikování.

Softshell

Speciální prodyšný rychleschnoucí a větru, dešti a sněhu odolný materiál poskytující tepelnou izolaci. Je to hybridní materiál s měkkým povrchem, který má několik výhod: udržuje tělo v teple, likviduje vlhkost a funguje jako překážka proti vnějším agresivním vlivům, t. j. hlavně proti větru a mírnému dešti. Lze jej obohatit o laminaci, tím se zvýší jeho užitné vlastnosti (prodyšnost, odolnost vůči vodě).

spandex ®

Syntetické polymerické vlákno, známé také jako Elastan nebo Lycra. Používá se při výrobě oděvů jako náhrada za těžší gumu. Vždy se mísí s přírodními materiály (bavlna, vlna nebo hedvábí), má vynikající elasticitu. Oděvy s tímto vláknem jsou pevné, pohodlné, odolné oděru a nekrušia se.

Špička (ochranná)

Ocelový, hliníkový nebo kombinovaný prvek, který chrání nohu před nárazem, a tím i prsty před poškozením. Její vlastnosti se testují na 100 nebo 200 joulů. Jde o dva hlavní testy. Je odolná proti korozi (kovová špička), proti teplotám, uhlovodíkům a u kombinované špičky i proti chladu.

Stélka (první vrstva)

Podešev, která se nachází uvnitř boty a přichází do kontaktu s chodidlem.

Termo prádlo

Prádlo, která využívá tzv. knotového efekt. Vlákno, ze kterého je vyrobena, prakticky vůbec nebo jen minimálně nasákne vlhkost a po speciálně upraveném povrchu a za využití různých tvarů vlákna transportuje vlhkost od pokožky mimo prádla (do prostoru) nebo do další vrstvy. Čím je tělesná aktivita vyšší, tím rychlejší je transport vlhkosti. Tím se dosahuje většího tepelného komfortu a zabraňuje prochlazení. Využívá se i při výrobě OOPP.

Thinsulate ™

Je to materiál tepelné izolace. Do složení materiálu přichází nejčastěji polyester a často bývá spojen s polyolefiny (polymerní skupina zahrnující polyetylen a polypropylen). Jde o izolační syntetický a netkaný materiál se strukturou prachového peří, který je účinnější v důsledku zvýšené hustoty vláken se sníženou velikostí vláken oproti tradičním izolačním materiálem. Thinsulate ™ kombinuje teplo, komfort a hebkost. Je hydrofobní a izoluje teplo i ve vlhkém prostředí, zachycuje vzduch a odráží tělesné teplo.

Tkaný

Jakákoliv látka získaná křížením vláken osnovy a útku, která se vyrábí na stavu nebo na tkacím stroji.

Tlumič pádu s automatickou pojistkou

Ochranný prostředek proti pádu s automatickou blokací a automatickým systémem napínání popruhu.

Tužinka

Bezpečnostní výztuha špičky boty vyrobena z kovu nebo plastu (kompozitního).

Uhlíkové vlákno

Název pro vlákno obsahující uhlík v různých modifikacích. Jde o dlouhý, tenký pramen materiálu s průměrem 5-8 um složeného převážně z atomu uhlíku. Atomy uhlíku jsou spojeny dohromady do mikroskopických krystalů, které jsou víceméně orientované paralelně k dlouhé ose vlákna. Krystalové uspořádání způsobuje, že vlákno je na svou tloušťku velmi pevné. Uhlíkové vlákno se používá v materiálech pro jeho antistatické vlastnosti.

Úpletová manžeta

Pruh z úpletu, který zakončuje rukavici. Umožňuje lepší držení rukavice na zápěstí a zabraňuje jakémukoliv proniknutí prachu a nečistot dovnitř rukavice.

Úprava proti poškrábání

Úprava proti poškrábání se aplikuje na pracovní bezpečnostní brýle. Hlavně na otevřené, ale i na uzavřené. Tato úprava vzniká nanesením dodatečné jemné vrstvy / filmu na základní materiál zorníku. A to tak, aby bylo dosaženo efektu zvýšené odolnosti brýlí / hlavně samotného zorníku / vůči poškrábání nečistotami, resp. předměty, které se nacházejí kolem nás ale hlavně v pracovním prostředí. Tato úprava zvyšuje odolnost zorníku.

Useň

Useň je zpracována kůže zvířete připravena k použití ve výrobním procesu jako hotová surovina pro výrobu například rukavic, obuvi, či oděvů nebo doplňků k oděvem jako jsou opasky. Příklady jsou uvedeny ze sektoru ochranných pracovních prostředků.

Ventilace (větrání přilby)

Dírky vytvořené v horní části přilby tak, aby umožnily lepší odvod tepla a potu. Na větraných přilbách se neprovádí elektrický test (440 V, nepovinný test při 1000 V), s výjimkou větrání v dolní části přilby, protože test se provádí polovičním ponorem přilby (tento systém větrání je však méně účinný).

Vesta

Krátký oděv bez rukávů, který lze nosit nad nebo pod dalším oblečením. Využívá se zejména ve stavebnictví a dopravě.

Vinyl

Syntetický termoplastický polymer.

Vložka (oděv)

Samostatně střižená nebo zhotovená část oděvu. Je umístěna mezi vrchním a spodním materiálem, aby v určitém místě získal pružnost, výplňkovým modelovanosť nebo větší hřejivost.

Vodní sloupec

Údaj v mm, kterým se vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody aniž promokl. Čím je udána hodnota vyšší, tím je materiál odolnější vůči promoknutí. Stupeň odolnosti proti tlaku vody se měří tak, že se na materiál přiloží skleněný válec o průměru 10 cm naplněný vodou. Voda ve válci působí na materiál a průnik prvních tří kapek určí hodnotu, která je uvedena na výrobcích.

Vodotěsné švy

Švy, na které je nanesena vodotěsná plastová vrstva zabraňující pronikání kapilární vody (přechod vody vlivem nasákavosti tkaniny / nebo otvory po sešívání) do struktury tkaniny. Kompletován šev s vrstvou vytvořenou teplotní fúzí pásového materiálu srovnatelného s materiálem, ze kterého je vyroben příslušný oděv, který brání průniku vody do oděvu.

Výpary

Látky v plynném stavu, které nejsou při pokojové teplotě ani kapalné, ani tuhé. Vznikají odpařením látek kapalných nebo tuhých. Příkladem kapaliny, která se rychle odpařuje je benzín, z něj vznikají benzínové výpary. Patří sem i ředidla nátěrových hmot a odmašťovací rozpouštědla.

Výstelka (helma)

Součást ochranného postroje přilby. Existují výstelky s čtyřbodovým uchycením a vystýlky se šestibodovým uchycením. Vystýlky se 6-bodovým uchycením zajišťují lepší rozložení síly vyvíjené na přilbu. Mohou být z polyethylenu nebo z textilie pro lepší odvodu potu.

Jímací (systém)

Systém sloužící k jištění osoby ke kotevnímu bodu tak, aby došlo k zabránění pádu z výšky.

Zátky (ušní)

Protihlukové zátky na jedno použití. Zavádějí se do zvukovodu a zabraňují průniku hluku. Nejčastěji jsou z polyuretanu nebo PVC. Mohou být spojeny i s vláknem, obloukem nebo kovovou vsuvkou (použití např. V zemědělství a potravinářství).

Zimní sezóna

Použití produktu je doporučeno hlavně v zimním období. Skladová dostupnost se zaměřuje hlavně na zimní sezónu.

Svršek (obuv)

Přední část obuvi, která se nachází na úrovni nártu a po stranách. Skládá se z jazyka, krčku a stranic.

Svršek odolný vůči vodě

Pokud je svršek obuvi odolný vůči vodě, tak má useň, nebo jiný materiál použitý na výrobu svrškový části zvýšenou odolnost vůči vlhkosti nebo vodě. Taková obuv se používá hlavně do externího pracovního prostředí aby zajistila pohodlí a komfort uživatele a omezila prostup vlhkosti přes materiál k noze uživatele.

NORMY

EN 1073-1

Ochranné oděvy proti radioaktivní kontaminaci. Část 1: Požadavky a zkušební metody pro ochranné oděvy s nucenou ventilací.

EN 1073-2

Ochranné oděvy proti radioaktivní kontaminaci. Část 2: Požadavky a zkušební metody pro ochranné oděvy bez nucené ventilace.

EN 1082-1

Ochranné oděvy. Rukavice a chrániče horních končetin chránící proti říznutí a bodnutí ručními noži. část 1

EN 1082-2

Ochranné oděvy. Rukavice a chrániče horních končetin chránící proti říznutí a bodnutí ručními noži. část 2

EN 1146

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Autonomní únikové dýchací přístroje na stlačený vzduch s otevřeným okruhem s kuklou.

EN 1149-1

Ochranné oděvy. Elektrostatické vlastnosti. Část 1: Zkušební metoda pro měření povrchového odporu.

EN 1149-5

Ochranné oděvy. Elektrostatické vlastnosti. Část 5: Požadavky na účinnost materiálu a konstrukci.

EN 1150

Ochranné oděvy. Oděvy s vysokou viditelností pro neprofesionální použití. Zkušební metody a požadavky.

EN 12477

Ochranné rukavice pro svářeče.

EN 12941

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Filtrační prostředky s pomocnou ventilací připojenou k přilbě nebo ke kukle.

EN 12942

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Filtrační zařízení s pomocným motorovým pohonem.

EN 13034

Ochranné oděvy proti kapalným chemikáliím. Funkční požadavky na oděvy chránící před chemikáliemi, poskytující omezenou ochranu.

EN 13356

Výstražné doplňky pro neprofesionální použití. Zkušební metody a požadavky.

EN 136

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Obličejové masky. Požadavky, zkoušení a značení.

EN 13832-1

Ochranná obuv proti chemikáliím. Část 1: Terminologie a zkušební metody.

EN 13832-2

Ochranná obuv proti chemikáliím. Část 2: Požadavky na ochrannou obuv proti chemikáliím v laboratorních podmínkách.

EN 13832-3

Ochranná obuv proti chemikáliím. Část 3: Požadavky na vysokoochrannú obuv proti chemikáliím v laboratorních podmínkách.

EN 13921

Osobní ochranné prostředky. Ergonomické principy.

EN 140

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Polomasky a čtvrtmasky. Požadavky, zkoušení a značení.

EN 14052

Vysokoúčinné přilby používané v průmyslu.

EN 14058

Ochranné oděvy. Oděvy na ochranu proti chladným prostředím.

EN 14126

Ochranné oděvy. Požadavky a zkušební metody pro ochranný oděv proti nositelům nákazy.

EN 143

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Filtry proti částicím. Požadavky, zkoušení a značení.

EN 14328

Ochranné oděvy. Rukavice a chrániče rukou na ochranu před pořezáním mechanickými noži. Požadavky a zkušební metody.

EN 14387

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Protiplynové a kombinované filtry. Požadavky, zkoušení a značení.

EN 14404

Osobní ochranné prostředky. Chrániče kolen při práci vkleče.

EN 14605-A

Ochranné oděvy proti kapalným chemikáliím. Funkční požadavky na oděvy s vodotěsným nebo těsnými při postřiku spoji.

EN 14605-B

Ochranné oděvy proti kapalným chemikáliím. Funkční požadavky na oděvy s vodotěsným nebo těsnými při postřiku spoji.

EN 149

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Filtrační polomasky na ochranu před částicemi. Požadavky, zkoušení a značení

EN 166

Osobní prostředky na ochranu očí. Základní ustanovení.

EN 169

Osobní prostředky na ochranu očí. Filtry pro svařování a podobné techniky. Požadavky na transmitanci a doporučené použití.

EN 170

Osobní prostředky na ochranu očí. Filtry proti ultrafialovému záření. Požadavky na činitel prostupu a doporučené použití.

EN 171

Osobní prostředky na ochranu očí. Filtry proti infračervenému záření. Požadavky na činitele prostupu a doporučené použití.

EN 172

Osobní prostředky na ochranu očí. Protisluneční filtry pro použití v průmyslu.

EN 1731

Prostředky na ochranu očí a obličeje před mechanickými nebezpečími a / nebo žárem z pletiva pro průmyslové a jiné použití.

EN 175

Osobní ochranné prostředky. Ochrana očí a obličeje při svařování a příbuzných činnostech.

EN 1827

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Polomasky bez vdechovacích ventilů a s vyměnitelnými filtry.

EN 1836

Osobní prostředky na ochranu očí. Sluneční brýle a sluneční filtry pro všeobecné použití a filtry k přímému pozorování slunce.

EN 340

Ochranné oděvy. Všeobecné požadavky.

EN 342

Ochranné oděvy. Oděvní komplety a jednotlivé oděvy na ochranu proti chladu.

EN 343

Ochranné oděvy. Ochrana proti dešti.

EN 352-1

Chrániče sluchu. Všeobecné požadavky. Část 1: Mušlové chrániče sluchu.

EN 352-2

Chrániče sluchu. Všeobecné požadavky. Část 2: Zátkové chrániče sluchu.

EN 352-3

Chrániče sluchu. Všeobecné požadavky. Část 3: Mušlové chrániče připojené k ochranným přilbám používaným v průmyslu.

EN 352-4

Chrániče sluchu. Bezpečnostně-technické požadavky a zkoušení. Část 4: Mušlové chrániče s amplitudově závislým útlumem.

EN 352-5

Chrániče sluchu. Bezpečnostně-technické požadavky a zkoušení. Část 5: Mušlové chrániče sluchu s aktivním snižováním hluku.

EN 352-6

Chrániče sluchu. Bezpečnostně-technické požadavky a zkoušení. Část 6: Mušlové chrániče sluchu s elektrickým dorozumívacím zařízením.

EN 352-7

Chrániče sluchu. Bezpečnostně-technické požadavky a zkoušení. Část 7: Zátkové chrániče sluchu s hladinovou závislým útlumem.

EN 352-8

Chrániče sluchu. Bezpečnostně-technické požadavky a zkoušení. Část 8: Mušlové chrániče sluchu se zábavným zvukovým zařízením.

EN 353-2

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Část 2: Záchytné zařízení vedeného typu na pružném zajišťovacího vedení.

EN 354

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Záchytné lana.

EN 355

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Tlumiče pádu.

EN 358

Osobní ochranné prostředky zajišťující pracovní polohu a zachycující pád z výšky. Systémy pro zajištění pracovní polohy.

EN 360

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Zatahovací zachycovače.

EN 361

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Nosné popruhy.

EN 362

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Karabiny.

EN 363

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Systémy pro zabránění pádu.

EN 365

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Všeobecné požadavky.

EN 374-1

Ochranné rukavice proti chemikáliím a mikroorganismům. Část 1: Terminologie a požadované vlastnosti.

EN 374-2

Ochranné rukavice proti chemikáliím a mikroorganismům. Část 2: Stanovení odolnosti proti penetraci.

EN 374-3

Ochranné rukavice proti chemikáliím a mikroorganismům. Část 3: Stanovení odolnosti proti permeaci chemikálií.

EN 379

Osobní prostředky na ochranu očí. Automatické filtry na svařování.

EN 381-11

Ochranné oděvy pro uživatele ručních řetězových pil. Část 11: Požadavky na chrániče horní části těla.

EN 381-5

Ochranné oděvy pro uživatele ručních řetězových pil. Část 5: Požadavky na chrániče nohou.

EN 381-7

Ochranné oděvy pro uživatele ručních řetězových pil. Část 7: Požadavky na ochranné rukavice.

EN 381-9

Ochranné oděvy pro uživatele ručních řetězových pil. Část 9: Požadavky na ochranné kamaše.

EN 388

Ochranné rukavice proti mechanickým rizikům.

EN 397

Ochranné přilby používané v průmyslu.

EN 405

Ochranné prostředky dýchacích orgánů. Ventilové filtrační polomasky na ochranu proti plynům nebo proti plynům a částicím.

EN 407

Ochranné rukavice proti tepelným rizikům (teplu a / nebo ohni).

EN 420

Ochranné rukavice. Všeobecné požadavky a zkušební metody.

EN 421

Ochranné rukavice proti ionizujícímu záření a radioaktivnímu zamoření.

EN 458

Chrániče sluchu. Doporučení pro výběr, použití, péči a údržbu. Dokument s poučeními.

EN 471

Výstražné oděvy s vysokou viditelností pro profesionální použití. Zkušební metody a požadavky.

EN 50321

Elektroizolační obuv na práci v instalacích nízkého napětí.

EN 50365

Elektroizolační přilby pro práce v instalacích nízkého napětí.

EN 511

Ochranné rukavice proti chladu.

EN 531

Ochranné oděvy pro pracovníky vystavených teplu.

EN 533

Ochranné oděvy. Ochrana proti teplu a plameni. Ohraničené šíření plamene materiály a materiálovými kombinacemi.

EN 60903

Práce pod napětím. Rukavice z izolačního materiálu.

EN 61482-1-2 (4ka)

EN 659

Ochranné rukavice pro hasiče.

EN 702

Ochranné oděvy. Ochrana proti teplu a plameni. Zkušební metoda: Stanovení prostupu kontaktního tepla přes ochranný oděv nebo jeho materiály.

EN 795

Ochrana proti pádu z výšky. Kotvicí zařízení. Požadavky a zkoušení.

EN 812

Protinárazové čepice používané v průmyslu.

EN 813

Osobní ochranné prostředky proti pádu z výšky. Sedací výstroje.

EN 943-1

Ochranné oděvy proti kapalným a plynným chemikáliím včetně aerosolů a pevných částic. část 1

EN 943-2

Ochranné oděvy proti kapalným a plynným chemikáliím včetně aerosolů a pevných částic. část 2

EN ISO 10819

Mechanické kmitání a otřesy. Kmitání působící na ruce. Metoda měření a hodnocení přenosu kmitání rukavicemi na dlaň ruky (ISO 10819: 1996).

EN ISO 11611

Ochranné oděvy pro použití při svařování a podobných procesech.

EN ISO 11612

Ochranné oděvy. Oděvy na ochranu proti teplu a ohni.

EN ISO 13287

Osobní ochranné prostředky. Obuv. Zkušební metoda pro stanovení odolnosti proti smyku.

EN ISO 13982-1

Ochranné oděvy pro použití proti tuhým částicím. Část 1: Funkční požadavky na protichemické ochranné oděvy.

EN ISO 13982-2

Ochranné oděvy pro použití proti tuhým částicím. Část 2: Zkušební metoda pro stanovení průniku jemných částic aerosolu do vnitřku oděvu.

EN ISO 13998

Ochranné oděvy. Zástěry, kalhoty a vesty chránící proti říznutí a bodnutí ručními noži.

EN ISO 14116

Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí. Digitální rozhraní pro zařízení na rozpoznávání výrobků.

EN ISO 17249

Bezpečnostní obuv s odolností proti proříznutí řetězovou pilou.

EN ISO 20345

Osobní ochranné prostředky. Bezpečnostní obuv.

EN ISO 20346

Osobní ochranné prostředky. Ochranná obuv.

EN ISO 20347

Osobní ochranné prostředky. Pracovní obuv.

EN ISO 20349

Osobní ochranné prostředky. Obuv chránící proti tepelnému riziku a rozstříknutí roztaveného kovu ve slévárnách a při svařování.

EN ISO 6529

Ochranné oděvy. Ochrana proti chemikáliím. Zjišťování odolnosti materiálů ochranných oděvů proti permeaci kapalin a plynů (ISO 6529: 2001).

EN ISO 6530

Ochranné oděvy proti kapalným chemikáliím. Zkušební metoda na odolnost materiálů proti průniku kapalin (ISO 6530: 2005).


Close

Přihlášení